Parish Staff

Administration

Kevin Vance
Kevin Vance

Principal

Laura Sieve
Laura Sieve

Assistant Principal

Joyce Cross
Joyce Cross

Admissions Coordinator

Amy Mueller
Amy Mueller

Office Assistant

Patty Thomas
Patty Thomas

Office Assistant

Pat Altenau
Pat Altenau

Administrative Assistant

Melanie Crowe
Melanie Crowe

Director of Advancement

Kindergarten

Kelly Schmidt
Kelly Schmidt

Teacher

Angela Frey
Angela Frey

Intervention Specialist

Lisa Thiemann
Lisa Thiemann

Aide

Grade 1

Cathy Grote
Cathy Grote

Intervention Specialist

Morgan Wagner
Morgan Wagner

Aide

Grade 2

Stephanie Schoenfeld
Stephanie Schoenfeld

Teacher

Vicki Kinney
Vicki Kinney

Intervention Specialist

Mary Beth Ernst
Mary Beth Ernst

Aide

Carol Ruberg
Carol Ruberg

Aide

Grade 3

Christina Criswell
Christina Criswell

Teacher

Beth Coffey
Beth Coffey

Intervention Specialist

Mary Beth Ernst
Mary Beth Ernst

Aide

Grade 4

Roseann Engel
Roseann Engel

Math, Religion, Science

Heather Koch
Heather Koch

Math, Religion, Science

Andrea Schinkal
Andrea Schinkal

English, Reading, Social Studies

Beth Siemer
Beth Siemer

English, Reading, Social Studies

Anna Korb
Anna Korb

Intervention Specialist

Elizabeth Telles
Elizabeth Telles

Intervention Specialist

Diane Meeks
Diane Meeks

Aide & Orton Gillingham Tutor

Debbie Berling
Debbie Berling

Aide

Grade 5

Tim Foley
Tim Foley

English, Reading, Social Studies

Chris Gemperline
Chris Gemperline

Math, Religion, Science

Sylvia Hudepohl
Sylvia Hudepohl

Math, Religion, Science

Krystine Zimmerman
Krystine Zimmerman

English, Reading, Social Studies

Christine Eiser
Christine Eiser

Intervention Specialist

Jessica Huebner
Jessica Huebner

Intervention Specialist

Diane Meeks
Diane Meeks

Aide & Orton Gillingham Tutor

Debbie Berling
Debbie Berling

Aide

Grade 6 Homerooms

Jenny Meyer
Jenny Meyer

English, Reading

Darren Renner
Darren Renner

Social Studies

Samantha Morrissey
Samantha Morrissey

Intervention Specialist

Carolyn Milheim
Carolyn Milheim

Writing Lab

Lori Anderson
Lori Anderson

Aide

Grade 7 Homerooms

Alyssa Bojarski
Alyssa Bojarski

Teacher (science)

Anne Burgan
Anne Burgan

Teacher (religion)

Linda McGowan
Linda McGowan

Teacher (English/reading)

Debbie McLaughlin
Debbie McLaughlin

Teacher (social studies)

Patricia Hericks
Patricia Hericks

Intervention Specialist

Ann Shoemaker
Ann Shoemaker

Intervention Specialist

Carolyn Milheim
Carolyn Milheim

Writing Lab

Katie Behrle
Katie Behrle

Writing Lab

Lori Anderson
Lori Anderson

Aide

Grade 8 Homerooms

Kara Conneighton
Kara Conneighton

Teacher (English/reading)

Doug Donoghue
Doug Donoghue

Teacher (English/reading)

Patricia Grote
Patricia Grote

Teacher (math)

Matt Meyer
Matt Meyer

Teacher (religion)

Grayson Rhoades
Grayson Rhoades

Intervention Specialist

Lori Anderson
Lori Anderson

Aide

Inclusion Staff

Debbie Berling
Debbie Berling

Orton Gillingham Tutor

Angie Bien
Angie Bien

School Psychologist

Terry Davis
Terry Davis

Speech/Language Pathologist & Inclusion Coordinator

Jennifer Dermody
Jennifer Dermody

Occupational Therapist

Peg Fischer
Peg Fischer

Director of Exceptional Learners

Karen Foland
Karen Foland

Speech/Language Pathologist

Amy Gillespie
Amy Gillespie

Gifted Education Specialist-math

Lauren Hartger
Lauren Hartger

School Psychologist

Susan Kimbrough
Susan Kimbrough

Itinerant Teacher of the Visually Impaired

Mindy Lawson
Mindy Lawson

Supported Social Studies (grades 6-8)

Diane Meeks
Diane Meeks

Orton Gillingham Tutor

Amy Schlessman
Amy Schlessman

Physical Therapist

Tammy Smith
Tammy Smith

Inclusion Aide

Cynthia Sprinkle
Cynthia Sprinkle

Audiology

Pam Sullivan
Pam Sullivan

Gifted Education Specialist-math

Susan Weickgenant
Susan Weickgenant

Intervention Specialist, Orton Gillingham Coordinator & Literacy Coach

Content Area Specialists

Valerie Bender
Valerie Bender

Theology of the Body

Karen Games
Karen Games

Spanish (grades 6-8)

Victoria Geckle
Victoria Geckle

Theology of the Body, Virtues Education, Enrichment

Jennifer Grantham
Jennifer Grantham

Instrumental Music

Tasha Grismayer
Tasha Grismayer

Music, Band, & Choir

JC Heisler
JC Heisler

Band

Bill Magness
Bill Magness

Technology Co-Director

Megan Mears
Megan Mears

Technology Integration Specialist & Choir

Jonathan Pyrak
Jonathan Pyrak

Band

Kathy Wissel
Kathy Wissel

Physical Education

Student Services

Emily Branscum
Emily Branscum

Youth Ministry

Diane Byard
Diane Byard

School Aide

Heidi Kemper
Heidi Kemper

Co-Director of Technology

Kathy Reder
Kathy Reder

School Nurse

Beth Reynolds
Beth Reynolds

Cafeteria Manager

Tim Schweikert
Tim Schweikert

Plant Manager

June Walke
June Walke

After School Care Coordinator

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×